Statut

STATUT

ZAKŁADU OPIEKUŃCZEGO ŚW. JANA PAWŁA II

Statut został opracowany na podstawie:

  1. Ustawy z dnia 17 maja 1989r. O stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego Rzeczypospolitej Polskiej Dz. U. 1989 nr 29 poz. 154
  2. Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. O działalności leczniczej Dz.U. 2011 nr 112 poz. 654

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Zakład Opiekuńczy im. Św. Jana Pawła II został powołany do istnienia dekretem Przełożonej Regionalnej Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza w Polsce
  2. Zakład Opiekuńczy ma siedzibę w budynku Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza przy ul. Karniszewickiej 99C w Pabianicach stanowiącym własność Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza.
  3. Prawną osobą prowadzącą Zakład Opiekuńczy jest Zgromadzenie Sióstr Św. Karola Boromeusza reprezentowaną przez Siostrę Przełożoną Regionalną lub jej Delegatkę.
  4. Zgromadzenie Sióstr Św. Karola Boromeusza jako organ prowadzący Zakład Opiekuńczy działa zgodnie z przepisami:

– ustawy z dnia 17 maja 1989r. O stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej,

– ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej,

– ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

  1. Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego Zgromadzenia prowadzi działalność statutową: działalność charytatywno-opiekuńczą, która obejmuje prowadzenie zakładów opiekuńczo-leczniczych.
  2. Zakład Opiekuńczy został powołany przez Zgromadzenie Sióstr Św. Karola Boromeusza w celu realizacji działalności charytatywno-opiekuńczej.
  3. Ilekroć w Statucie jest mowa o „Zakładzie” rozumie się Zakład Opiekuńczy im. Św. Jana Pawła II.

Cele i zadania

§ 2

  1. Cele i zadania Zakładu Opiekuńczego są formą realizacji charyzmatu Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza, który odnosi się do wcielania miłości miłosiernej Boga wobec wszystkich ludzi, szczególnie biednych i z marginesu społecznego poprzez posługę chorym i cierpiącym. Cele i zadania wypełniane są w duchu miłości chrześcijańskiej i służby człowiekowi.
  2. Celem Zakładu jest zapewnienie osobom tam przebywającym, które nie są w stanie samodzielnie zaradzić swoim potrzebom życiowym, całodobowej opieki oraz warunków odpowiadających godności człowieka.
  3. Zakład zaspokaja potrzeby bytowe, polegające na zapewnieniu godnych warunków mieszkaniowych oraz opiekuńcze polegające na pomocy w podstawowych czynnościach życiowych. Zakład wspomaga zaspokajanie potrzeb religijnych oraz umożliwia korzystanie z opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej.
  4. Celem Zakładu jest zapewnienie prawidłowości pielęgnacji, opieki i rehabilitacji pacjentów niewymagających hospitalizacji oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych.
  5. Zadaniem Zakładu jest niesienie pomocy przewlekle somatycznie chorym oraz zapewnienie wsparcia ich rodzinom podczas choroby i w okresie osierocenia po śmierci bliskiej osoby.
  6. Zakład może realizować swoje cele z zachowaniem obowiązujących przepisów prawa poprzez współdziałanie z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, organizacjami społecznymi, fundacjami, stowarzyszeniami.

§ 3

Do zadań Zakładu należy w szczególności:

  1. sprawowanie całodobowej opieki pielęgniarskiej,
  2. leczenie farmakologiczne,
  3. leczenie objawów somatycznych,
  4. zapobieganie powikłaniom,
  5. usprawnienie, rehabilitacja

Struktura organizacyjna i zasady funkcjonowania

§ 4

  1. Zakładem kieruje Kierownik, którym jest Siostra powołana na to stanowisko przez Przełożoną Regionalną Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza lub jej Delegatkę.
  2. Kierownik odpowiada w ramach określonych prawem, wobec organu prowadzącego, organów nadzorujących, za zgodne ze statutem prowadzenie działalności Zakładu oraz reprezentuje je wobec władz państwowych, samorządowych i kościelnych.
  3. Kierownik Zakładu odpowiada za administracyjną, gospodarczą i finansową obsługę Zakładu, a w szczególności:
  4. a) zatrudnia i zwalnia lekarzy, pielęgniarki oraz innych pracowników Zakładu,
  5. b) przydziela kompetencje i zadania personelowi Zakładu,
  6. c) dysponuje, pod nadzorem organu prowadzącego, budżetem Zakładu,
  7. d) odpowiada za prowadzenie dokumentacji Zakładu zgodnie z obowiązującymi przepisami

§ 5

  1. Decyzja o przyjęciu do Zakładu podejmowana jest po przedstawieniu stosownej dokumentacji medycznej i konsultacji z lekarzem, za zgodą chorego lub jego opiekuna przez Kierownika Zakładu.
  2. Przyjęcie pacjenta następuje po podpisaniu umowy pomiędzy Zakładem reprezentowanym przez Kierownika, a chorym lub jego opiekunem.
  3. Kierownik odpowiada za przestrzeganie praw pacjenta w Zakładzie. Wszystkie skargi i zażalenia z tego tytułu kierowanie są do Kierownika.
  4. Do Zakładu przyjmowani są somatycznie przewlekle chorzy.

§ 6

  1. Do realizacji celów statutowych Zakładu:

– zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę , umowy cywilno-prawnej, którzy pełnią posługę zgodnie ze swymi kompetencjami

– współpracuje z wolontariuszami, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas na służbę choremu w ramach Zakładu.

  1. Pracownik jest zobowiązany do sumiennego, odpowiedzialnego wykonywania zadań zgodnie z zajmowanym stanowiskiem oraz obowiązkami wynikającymi z prawa pracy.
  2. Szczegółowy zakres obowiązków pracowników Zakładu ustala Kierownik.
  3. Zakład zwraca szczególna uwagę na dobór, formację i współdziałanie personelu, uwzględniając nie tylko ich przygotowanie i kwalifikacje zawodowe, lecz także uwrażliwienie na wartości ludzkie i prawa osoby.

§ 7

  1. W Zakładzie szanowana jest wolność sumienia zarówno chorych jak i pracowników, jednak okazywana jest stanowczość w respektowaniu chrześcijańskiej, katolickiej tożsamości Zakładu.

Gospodarka finansowa

§ 8

  1. Zakład jest wyodrębnioną od działalności statutowej działalnością gospodarczą i nie jest nastawione na zysk.
  2. Źródłem dochodów Zakładu są opłaty za pobyt chorych.
  3. Wysokość opłat ustala Kierownik w porozumieniu z organem prowadzącym.
  4. W przypadku podpisania umowy przez Zakład z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, Zakład pobiera opłaty za wyżywienie i zakwaterowanie zgodnie z zapisami w Ustawie o świadczeniach opieki finansowanej ze środków publicznych.
  5. Środki na realizację działalności Zakładu mogą pochodzić również z ofiar pieniężnych i w naturze, a także spadków, zapisów, darowizn, subwencji, dotacji i ofiar pochodzących od krajowych instytucji i przedsiębiorstw państwowych, społecznych, wyznaniowych i prywatnych oraz z dochodów instytucji kościelnych.
  6. Dochody osiągane z działalności Zakładu są przeznaczane na dalszą jego działalność charytatywno – opiekuńczą, jak również na remonty obiektu, w którym prowadzona jest działalność.
  7. Kierownik Zakładu może udzielić ulg i okresowych lub stałych zwolnień z odpłatności w uzgodnieniu z organem prowadzącym.
  8. Opłaty są pobierane miesięcznie do dnia 5-ego każdego miesiąca z góry wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku uchybienia terminowi płatności.
  9. W przypadku braku zapłaty opłaty, o której mowa w pkt 8 do końca miesiąca, umowa między chorym a Zakładem ulega rozwiązaniu.
  10. Budynek, jego wyposażenie ruchome i nieruchome stanowi własność Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza.

§ 9

  1. Z działalności Zakładu prowadzona jest sprawozdawczość finansowa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przepisy końcowe

§ 10

  1. Statut po zatwierdzeniu przez organ prowadzący wchodzi w życie z dniem jego zatwierdzenia.
  2. Prawo nadania Statutu, wprowadzania zmian i uzupełnień należy do Zgromadzenia Sióstr Św. Karola Boromeusza jako organu prowadzącego Zakładu,. Reprezentowanego przez Przełożona Regionalną lub Jej Delegatkę.